Sekretariat 0048 697 712 032

ul. Reja 6 65-076 Zielona Góra

9.oo - 15.oo Poniedziałek / Piątek

Informacje o Słowenii

 

Położenie i lokalizacja kraju

 

Słowenia to kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach Julijskich Triglav (2864 m); znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Na terenie Słowenii, zwłaszcza w położonej w jej południowo-zachodniej części, Krasie, licznie występują zjawiska krasowe: podziemne rzeki, jaskinie (około 7000), z których najsłynniejsza jest znajdująca się w miejscowości Postojna Postojnska jama. Mniej znane są Jaskinie Szkocjańskie. Inna jaskinia, Vilenica, co roku gości uczestników środkowoeuropejskiego festiwalu literackiego.

Główne rzeki to Sawa i Drawa wpadające do Dunaju, Socza na zachodzie, Mura na północnym wschodzie, Krka na południowym wschodzie oraz Kupa, stanowiąca na pewnym odcinku granicę z Chorwacją. Największe jeziora to: okresowe Jezioro Cerknickie oraz górskie Bohinj i Bled.

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Wybrzeże i duża część Primorskiej, aż do doliny Soczy posiada klimat śródziemnomorski z ciepłą słoneczną pogodą przez większą część roku i z łagodnymi zimami. Część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Średnie temperatury: w styczniu 0 °C, w czerwcu 21 °C.

Stolica kraju

 

Stolicą i jednocześnie największym miastem Słowenii jest Lublana (Ljubljana). To miejsce, w którym stykają się ze sobą różne oblicza Słowenii. Przenikają się tam prehistoryczne czasy osad na palach z epoką rzymskiej Emony, cechy baroku ze wspaniałościami sztuki secesyjnej, słowiańska dusza z działami Jože Plečnika, wybitnego europejskiego architekta i inżyniera przestrzeni zurbanizowanej. Muzea i galerie, puby ulokowane wzdłuż rzeki i place miejskie, teatry i sale koncertowe, festiwale odbywające się latem na ulicach miasta: wszystko to znajduje się niedaleko Potrójnego Mostu Plečnika. To właśnie dlatego Lublana z dumą nosi tytuł Zielonej Stolicy Europy 2016.

Tradycje winiarskie

 

Słowenia to kraj o rozwiniętej, wielowiekowej tradycji winiarskiej.

Winiarstwo w Słowenii ma specyficzny charakter. Jest definiowane rozdrobnioną strukturą winnic, tradycją oraz dużym popytem wewnętrznym. Ten charakter najłatwiej można oddać poprzez użycie terminu: slow movement. Słoweńskie wina są slow, produkowane przez winiarzy hobbystów, rolników oraz rolnicze spółdzielnie.

W mieście Maribor rośnie szczep najstarszej na świecie 400-letniej winorośli, z której wciąż produkowane jest wino. Słoweńskie winnice wytwarzają rocznie ok. 100 mln litrów trunku, z czego tylko 5 proc. przeznaczonych jest na eksport. Na dzień dzisiejszy w Słowenii wina butelkuje ok. 1800 winiarzy. Spożycie wina wynosi ok. 40-50 litrów na osobę rocznie. Dla porównania Polska to zaledwie 3 litry wina na głowę rocznie.

Powyższe liczby mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W barach, restauracjach, kawiarniach, na ulicach większość ludzi popija wino. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza penina, czyli wino musujące. Najczęściej wytwarzana jest metodą tradycyjną (szampańską) przez butikowych producentów. Co roku 11 listopada celebrowane jest święto św. Marcina – Martinovo w celu uczczenia procesu zamiany soku z winogron w wino. Z tej okazji wybierana jest królowa wina, która promuje Słowenię jako kraj z mocno ugruntowanymi tradycjami winiarskimi. Kraj dzieli się na trzy główne regiony winiarskie (Podravje, Primorskie, Posavje), te z kolei składają się z mniejszych podregionów. Większość producentów używa do produkcji wina nie tylko międzynarodowych, ale autochtonicznych szczepów. W regionie Primorska miesza się zimne alpejskie i ciepłe śródziemnomorskie powietrze, co stwarza warunki do produkcji win o bogatszej strukturze.

Podregion Goriśka Brda jest siedzibą jednego z najbardziej utytułowanych producentów win – Kristanćića.

Części wspólne Słowenii i Zachodniej Polski

 

- tradycje winiarskie

- duża lesistość i bioróżnorodność przyrody

Winiety - drogi płatne w Słowenii

WINIETY 2017 - więcej tutaj

 

Ciekawe linki

 

http://www.slovenia.info

http://www.fartourism.si

http://www.eurogites.org

Autor zdjęć

 

Archiwum prywatne Konsula Honorowego

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26